„Sekretne życie jelit”

Książka o sposobach na zdrowe odżywianie w konkretnych jednostkach chorobowych, ale też w codziennym życiu.

       Ostatnio zainteresowałam się zdrowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Jestem w tym temacie na poziomie „raczkowania”, więc chętnie sięgam po literaturę. Poza tym bardzo lubię czytać, lubię poradniki i książki o jedzeniu.

       Opisywana przeze mnie książka zachęciła mnie ładną szatą graficzną. Pełno w niej kolorowych zdjęć i wygląda przejrzyście, zachęca do czytania. Ma około 250 stron i oprócz wprowadzenia oraz wstępu zawiera 21 rozdziałów. We wstępie opisano rolę układu pokarmowego, głównie jelit. Ogólnie książkę podzieliłabym na 2 części. Jedna dotyczy konkretnych chorób typu choroba refluksowa przełyku czy choroby autoimmunologiczne, a druga zawiera podstawowe zasady prawidłowego odżywiania. Każda choroba jest dobrze opisana, wyjaśnione są wszystkie mechanizmy dotyczące trawienia i problemów z trawieniem, autorzy opisali objawy i sposoby leczenia danej jednostki chorobowej. W drugiej części książki opisano jakie produkty są zdrowe dla naszych jelit, wyjaśniono wpływ błonnika, witamin, aktywności fizycznej, wody stresu na nasz organizm. Przedostatni rozdział zawiera kilka przepisów na zdrowe koktajle i smoothie, które wspomagają układ trawienny. 

      Jeżeli chodzi o moje odczucia co do tej książki to nie są one zbyt pozytywne. Co prawda książka zawiera mnóstwo rzeczowych informacji, ale wiele z nich jest powszechnie już znanych i oczywistych. Drugim minusem jest sposób jej napisania. Nie czytało mi się dobrze tego poradnika, w jednym rozdziale czytałam informacje o konieczności eliminacji jakiegoś składnika, a w opisie innej choroby ten sam składnik był czymś pozytywnym. Oczywiście rozumiem, że tak może być, ale po przeczytaniu książki czuję, że nie dowiedziałam się niczego nowego. Zawiodłam się, ponieważ myślałam, że będzie więcej praktycznych porad. To moje zdanie, ale może Wy macie inne? Zapraszam do dyskusji. 🙂